Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adele

Adele Laurie Blue Adkins (* 5. května 1988 Londýn) je anglická zpěvačka známá jen jako Adele. V roce 2007 převzala cenu BRIT Awards v kategorii Cena kritiků, která je udílená umělcům, kteří v té době ještě nevydali album.

Debutová deska nazvaná 19 vyšla v lednu 2008 a dostala se na první místo prodejního žebříčku ve Velké Británii. Druhé album opět nazvané číslem – 21. Celosvětové vydání proběhlo 19. ledna 2011. Z desky vyšel také singl „Rolling in the Deep“. Alba její diskografie se na prvním místě nejprodávanějších desek udržely nejdéle v historii. Překonala tak Rolling Stones iMadonnu.

 

V říjnu 2007 vydala svůj první singl "Hometown Glory". Umístil se na 19. příčce britského žebříčku UK Singles Chart. Byl vedoucím singlem jejího debutového alba 19, které bylo pojmenované po věku Adele, když ho začala nahrávat. Album bylo vydáno 28. ledna 2008 u společnosti XL Recordings, kde získala smlouvu v červnu 2006. Vcelku nevýrazný první singl následovala píseň "Chasing Pavements", která se umístila na 2. místě ve Spojeném království a na 21. příčce v USA. Na domácí půdě uspěly i singly "Cold Shoulder" a "Make You Feel My Love". Album debutovalo na 1. příčce žebříčku UK Albums Chart. V USA původně na 54. příčce, ale po úspěchu alba 21 se vyšplhalo až na 4. příčku. Ve Spojeném království se ho prodalo 2 miliony kusů, stejný počet i v USA, celosvětově poté 10 milionů. Toto album ji vyneslo jednu cenu z BRIT Awards a dvě ceny Grammy.

 

Své druhé studiové album začala nahrávat v květnu 2009, a proto zvolila název 21. Vydání alba předcházel singl "Rolling in the Deep", který obsadil 2. příčku v UK a 1. příčku v USA,BelgiiKanaděNěmeckuItáliiFinsku nebo i v Jižní Koreji. V USA se stal 6x platinový, stejně tak v Kanadě, v UK jen zlatý. Album bylo vydáno v lednu 2011 a obsadilo celou řadu prvních míst světových žebříčků (minimálně 26), například v UK, USA, Česku, Kanadě, MexikuAustrálii atd. Stalo se 15x platinovým ve Spojeném království, 12x platinovým v Irsku, 10x platinovým v Austrálii, diamantovým v Kanadě či 8x platinovým v USA. Tj. 4,5 milionu prodaných kusů v UK, 8 milionů v USA, celosvětově poté na 20 milionů. Z alba se staly úspěšnými ještě singly "Someone Like You", který konečně dosáhl i na první místo v britském žebříčku, a "Set Fire to the Rain", oba v USA obsadily první místo a staly se multi-platinovými. Poslední singl "Rumour Has It" již takový úspěch nezopakoval. Úspěch alba znamenal i zisk mnoha ocenění například dvě ceny z Brit Awards nebo 6 cen Grammy. Také pro Adele znamenal překonání mnoha hudebních rekordů.

Společně se skladatelem Paulem Epworthem v roce 2012 složila a nazpívala eponymní titulní skladbu k 23. filmové bondovce Skyfall, která byla vydána 5. října téhož roku. Tato píseň získala v roce2013 Oscara za Nejlepší původní píseň,[1] Zlatý glóbus za nejlepší filmovou píseň a z BRIT Awards si odnesla vítězství v kategorii Nejlepší britský singl roku.

 

První vztah prožila s bisexuálem, který ji inspiroval k hudebním textům.

V lednu 2012 bylo oznámeno, že Adele udržuje partnerský vztah s ředitelem charitativní organizace Drop4Drop Simonem Koneckim. V červnu zpěvačka sdělila, že s přítelem čekají narození potomka 19. října téhož roku porodila syna Angelo Jamese. Konecki již má dceru z bývalého manželství.

V roce 2008 koupila byt v londýnském Notting Hillu. V prosinci 2011 se s partnerem přestěhovala do desetihektarového sídla s deseti ložnicemi v anglickém hrabství Západní Sussex.