Jdi na obsah Jdi na menu
 


miley cyrus

 Miley Ray Cyrusová, nepřechýleně Miley Ray Cyrus (* 23. listopadu 1992NashvilleTennesseeUSA) je americká herečkazpěvačka a textařka. Je známá hlavně díky účinkování vDisney Channel sériích Hannah Montana. Po úspěchu seriálu byl v říjnu 2006 vydán soundtrack, v němž nazpívala 8 písní. Její sólová hudební kariéra započala vydáním jejího debutového alba Meet Miley Cyrus 23. června 2007, které obsahovalo její první top ten singl See You Again. Její druhé album, Breakout, bylo vydáno 22. července 2008. Breakout je jejím prvním albem, které nemá nic společného s Hannou Montanou. Obě alba debutovala na prvním místě na Billboard 200. V roce 2008 účinkovala ve filmu Hannah Montana & Miley Cyrus: The Best of Both Worlds Concert.

Dabovala také postavu Penny ve filmu Bolt a nahrála píseň I Thought I Lost You, za kterou získala nominaci na Zlatý Glóbus. Poté účinkovala ve filmu inspirovaného TV sériemi Hannah Montana: The Movie, který měl premiéru 10. dubna 2009. V roce 2008 byla v časopise Time zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Časopis Forbes jí udělil 35. místo v žebříčku „Celebrity 100“ s výdělkem 25 miliónů dolarů v roce 2008. V roce 2009 si polepšila a postoupila na 29. místo.Narodila se v Nashvillu v Tennessee 23. listopadu 1992 Leticii „Tish“ (rozené Finleyové) a country zpěvákovi Billovi Rayovi Cyrusovým jako Destiny Hope Cyrus. Z její původní přezdívky ,,smiley", vzniklo později Miley. Má 5 sourozenců. Její starší sourozenci Trace a Brandi jsou děti Tish z jejího předchozího vztahu, které byly adoptovány Billy Rayem, když byly velmi mladé. Trace je zpěvák a kytarista elektro-rockové skupiny Metro Station, zatímco Brandi hraje na kytaru na koncertech Miley a založila kapelu spolu s Megan Park, hvězdou z The Secret Life of American Teenager. Má také staršího nevlastního bratra, Christophera Codyho, z otcova předchozího vztahu, dále má mladšího bratra Braisona a mladší sestru Noah, která je také herečkou. Jedná se o vnučku politika Rona Cyruse.

Rodiče jí dali jméno Destiny Hope, protože věřili, že by mohla dokázat velké věci. Později dostala přezdívku "Smiley", protože se jako malá stále smála. Navštěvovala Heritage Middle School, kde byla roztleskávačkou. Navštěvovala školu Options For Youth, kde se učila se svým soukromým učitelem. Vyrostla na farmě svých rodičů mimo Nashville, kde navštěvovala kostel The People's Church.

V roce 2005 začala Miley chodit s Nickem Jonasem z Jonas Brothers. ,,Byla jsem najednou beznadějně zamilovaná, jako by se zastavil celý svět. Na ničem jiném nezáleželo" uvedla Miley. V průběhu jejich vztahu také řekla ,,Je zábava sledovat jak se průběhem času náš vztah vyvíjí. Bylo mi 13 let, když jsem se do něho zamilovala. Teď je mi 15 a pořád se cítím stejně zamilovaně". Napsala o něm všechny písně na albu Meet Miley Cyrus z roku 2007. 19. prosince 2007 se pár rozešel. Na album Breakout o něm napsala píseň 7 Thing (I Hate about You).

V roce 2008 chvíli randila s Carterem Jenkinsem. Potom v letech 2008-2009 chodila s modelem Justinem Gastonem.

V roce 2009 se na chvíli vrátila k Nickovi Jonasovi, ale po čase se opět rozešli.

V roce 2009 se na natáčení filmu Poslední píseň dala dohromady s australským hercem Liamem Hemsworthem. Liam si pak zahrál i v jejím videoklipu k této písni. V roce 2010 se ale rozešli. Mezitím Miley randila s Avanem Jogiou. Ke konci roku 2010 pár zjistil, že bez sebe nemůžou být, tak se dali opět dohromady. ,,Jsem opravdu zamilovaná, není na tom nic k smíchu. Opravdu ho miluju" Uvedla Miley v roce 2012. 31. května 2012 se spolu zasnoubili.[1]

 

 Její počáteční kariéra probíhala ve znamení malých rolí. V devíti letech se rozhodla pro kariéru v herectví. Během čtyřletého života rodiny v Torontu brala lekce herectví v Armstrong Acting Studiu. Její první herecká role byla malá hostující hvězda v TV sériích svého otce, Doc, kde hrála dívku jménem Kylie. V roce 2003 hrála "malou Ruthie" ve filmu Tima BurtonaBig Fish a v titulcích byla zapsána svým rodným jménem. Začala konkurzem na roli "nejlepší kamarádky" v Disney seriálu o „tajné popové hvězdě“, když jí bylo dvanáct. Ale vedení Disney Channel ji považovalo za příliš mladou. Nicméně, Miley byla vytrvalá ve snaze stát se součástí série, a tak ji Disney opět pozval ke konkurzu. Nakonec se ucházela o protagonistku Chloe Stewart, která byla následně změněná na její jméno. Podle prezidenta Disney Channel Garyho Marshe byla vybrána pro její energický a živý výkon, a protože byla vnímána jako člověk, který „miluje každou minutu života“ s každodenní podobností s Hilary Duffovou a na jevišti působící jako Shania Twain. Strávila několik let ve snaze přijít na to, jak se zbavit svého jižanského přízvuku, ale později to Disney začlenil do příběhu. Přivedla na konkurz svého otce, Billyho Raye Cyruse, na roli otce hlavní hrdinky. Show se zaměřuje na dospívání a současně se také věnuje i tajné identitě popové hvězdy.

 


Hannah Montana ve Spojených státech, poprvé vysílaná 24. března 2006, byla vysoce hodnoceným hitem, se sledovaností o průměru 4 miliónů diváků na epizodu. Účast v sériálu jí umožnila stát se velmi populární mezi dětmi a dospívajícím publikem a započít svou úspěšnou kariéru v hudbě. 4. dubna 2006 debutovala jako zpěvačka, když bylo vydána čtvrtá edice DisneyMania. Zpívala předělávku "Zip-a-Dee-Doo-Dah" od Jamese Basketta, který byl použit v animovaném filmu z roku 1946, Song of the South. Později Walt Disney vydal první Hannah Montanasoundtrack, 24. října 2006. Soundtrack obsahoval osm písní, které nazpívala jako Hannah Montana a jeden, který nazpívala jako Miley Cyrusová, společně s otcem, Billy Rayem Cyrusem. Album debutovalo na 1. místě na US Billboard 200 prodejem 281 000 kopií v prvním týdnu, předčilo například takové umělce jako je rocková skupina My Chemical Romance, a zůstalo tam po několik týdnů. Bylo to osmé nejprodávanější album v USA v roce 2008, prodaly se téměř 2 milióny kopií. Album bylo následně opětovně vydáno ve dvou "speciálních" edicích - Holiday Editionobsahující předělávku písně "Rockin Around Christmas Tree" a Special Edition obsahující píseň "Nobody Perfect", která se poprvé objevila na albu Disney Channel Holiday v roce 2007. Miley také vystupovala jako předskokan na turné The Cheetah Girls, vystupujících v 39 městech. Rovněž nazpívala remake klasické Disney písně "Part of Your World" pro pátou edici DisneyMania.

Dne 26. června 2007 vydala dvojalbum Hannah Montana: Meet Miley Cyrus. První disk sloužil jako druhý soundtrack Hannah Montana, zatímco druhý disk bylo její první debutové album, vydané pod jejím jménem. Album debutovalo na 1. místě Billboard 200 a prodalo se 326 000 kopií a v prvním týdnu se prodávalo rychleji než předchozí soundtrack. Díky prodejní síle svátků se album v prosinci vrátilo a zůstalo v top 10 v Billboard 200. V tomto období se prodalo více než 700 000 kopií. Alba se v USA prodalo více než 3 milióny kopií a získalo tak tři platinové certifikáty RIAA. Pět písní z alba se objevilo na Billboard Hot 100, píseň "See You Again", umístěná na 10. místě, se stala její první písní, která se dostala do první desítky tohoto žebříčku.

Miley měla také krátký výstup v High School Musical 2, kde ztvárnila "dívku u bazénu" a hostovala jako dabérka postavy Yatta v Disney Channel produkovaném The Emperor's New School. Poté představovala sama sebe i seriálový charakter Hannu Montanu v severoamerické Best of Both Worlds Tour s celkem 69 koncerty, z toho 14 nebylo původně v plánu. Jonas Brothers dělali předskokany po většinu turné. Vstupenky na každý den byly vyprodané v rekordně krátké době, což zapříčinilo zklamání mnoha fanoušků. Turné bylo natočeno společností Disney a uvedeno do kin v 3-D podobě. Film vynesl 8 651 758 dolarů v den premiéry a skvělé výsledky pokračovaly následujícím víkendem kdy vydělal 31 117 834 dolarů, což je nejvyšší částka, kterou kdy vydělal 3D film za premiérový víkend. Dne 26. července 2008 byl film uveden na Disney Channel. Poté Walt Disney Records/Hollywood Records vydal live album z nahrávek pořízených během turné. Obsahuje sedm písní které Miley zpívá jako Hanna Montana a stejný počet písní vlastních. Album se umístilo na 3. místě v US Billboard 200.

 


Se svým otcem vystoupila Miley v dubnu 2008 na CMT Music Awards. Vystoupila též na Teen Choice Awards.

V červenci 2008 vydala své druhé studiové album Breakout. Řekla, že Breakout bylo inspirováno tím, co se v jejím životě událo za poslední rok. Spolupracovala na všech písních z alba, s výjimkou dvou skladeb. "Skládání písní je to, co chci dělat do konce života, [...] Jen doufám, že toto, více než cokoliv jiného, ukáže, že jsem skladatelka." Album debutovalo na 1. místě USBillboard 200 chart v prvním týdnu, když za tu dobu bylo prodáno 371 000 kopií. "7 Things" je první singl z Breakout, který byl samostatně vydán. Debutoval na 84. místě Billboard Hot 100. Dva týdny po vydání se vyšplhal ze 70. místa na 9. místo.

Miley Cyrus propůjčila svůj hlas Penny, postavě z animovaného celovečerního filmu Bolt, který vypráví o cestě psa zpět za svou majitelkou. Film měl premiéru 21. listopadu 2008. S tržbami 26 miliónů dolarů během prvního víkendu se film umístil na 3. místě za filmy Twilight sága: Stmívání a Quantum of Solace. Během druhého víkendu postoupil na 2.místo za filmem Čtvery Vánoces 1,4% nárůstem tržeb. Film vydělal 113 mil. dolarů v Kanadě a USA, po celém světě přes 300 mil. dolarů. Podílela se na tvorbě a nahrávce jedné ze dvou originálních skladeb z filmového soundtracku. Píseň nazpívala s další hvězdou, Johnem Travoltou. Jmenovala se "I Thought I Lost You" a později byla nominována na cenu Zlatý glóbus za nejlepší originální píseň. Miley si poté zahrála hlavní roli ve filmu Hannah Montana: The Movie, inspirovaném seriálem, který měl premiéru 10. dubna 2009. Film se zaměřuje na hlavní postavu, Miley Stewart, která se ve snaze najít své kořeny rozhoduje mezi dvěma světy, svým a Hannou Montanou. Film byl kritiky posouzen výborně a po celém světě vydělal skoro 153 milionů dolarů. Singl "The Climb" z filmového soundtracku se stal číslem 4 na Billboard Hot 100 a ve své době tak byl nejlepším umístěním Miley Cyrusové v tomto žebříčku, předstihl i "See You Again" a "7 Things" s umístěním na 10. a 9. místě. Filmový soundtrack se umístil na třetí příčce Billboard 200 a získal jeden platinový certifikát RIAA.


V červnu 2009 vyměnila agenturu United Talent Agency, která ji představovala jako televizní a filmovou herečku, za Creative Artists Agency, která ji již představovala jako hudebnici. Rovněž v červnu začala natáčet film The Last Song, založený na románu Nicholase Sparkse. Miley zde hraje vzpurnou dospívající dívku, která tráví léto s odcizeným otcem v jeho domě na pláži. Film měl premiéru v roce 2010. Jedním z hlavních poslání filmu byla snaha představit Miley starším divákům. Později nahrála píseň s Jonas Brothers "Before The Storm" pro jejich čtvrté studiové album "Lines, Vines and Trying Times". Také vydala další soundtrack Hannah Montana (pro třetí sezónu), s názvem Hannah Montana Season 3. Vyšel 7. července 2009, přinesl jí první Top 10 jako "Hannah" a celkově 4. místo s písní "He Could Be The One." Píseň "Party in the USA" byla oficiálně zveřejněna v rádiích 29. července 2009. Píseň je z exklusivního Wal-Mart EP s názvem The Times of Our Lives, který bylo vydáno 31. srpna 2009. Vydání sloužilo jako podpora pro kolekci oblečení, kterou vytvořila Miley společně s Maxem Azriou. Píseň se umístila na 1. místě v Hot Digital Songs s 226 tisíci placenými staženími (Miley se tak stala nejmladším umělcem v čele této tabulky) a poté debutovala na Billboard 100 2. místem a předstihla tak i již zmíněný "The Climb", který se umístil nejlépe na 4. místě. Podělila se tak s Black Eyed Peas o nejlépe umístěný debut roku 2009. Byl to také nejlépe umístěný debut sólové umělkyně hned za debutem písně "Inside Your Heaven" od Carrie Underwoodové z roku 2005, která se umístila na 1. místě.


V roce 2009 oznámila své nové turné s názvem 2009 North American Tour. Turné začalo 14. září 2009 v Portlandu ve státě Oregon s plánovaným časovým rozpětím 45 dnů a koncerty po celé Severní Americe. Nakonec byly oznámeny další termíny pro Spojené království a Irsko a turné se přejmenovalo na 2009/2010 World Tour a následně na Wonder World Tour. Turné zahrnovalo kapelu Metro Station jako předskokany. Vstupenky bylo možné zakoupit od 13. června 2009 pro USA a od 12. června 2009 pro Spojené království a Irsko. Na počátku prosince 2009 Miley zazpívala své hity "See You Again", "The Climb" a "Party in the USA" na 95.8 Capital FM Jingle Bell Ball v londýnské O2 aréně. Dne 7. prosince 2009 Miley zpívala pro anglickou královnu Alžbětu II. a mnoho dalších členů britské královské rodiny v Royal Variety Performance v Blackpoolu, v severozápadní Anglii, spolu s další americkou zpěvačkouLady GaGa. V prosinci Timbaland vydal své album Shock Value II., pro které spolu s Miley nahrál píseň s názvem "We Belong To The Music". Skladatelé písně The Climb, Jessi Alexander a Jon Mabe, byli nominováni na cenu Grammy za nejlepší píseň napsanou pro film, televizi nebo jiná vizuální média na 52. udílení cen Grammy Awards. Nicméně píseň The Climb byla nakonec vyškrtnuta na žádost Walt Disney Records. Miley se umístila na 4. místě na Billboard Top, konkrétně v žebříčku "Top umělkyně roku 2009" nad Britney Spears a Kelly Clarkson. K filmu The Last Song, kde hrála, nazpívala i dvě písně - "When I Look At You" a "I Hope You Find It". Tyto dvě písně nechybí v oficiálním soundtracku k filmu. Píseň When I Look At You se stala velkým hitem i na albu The Time Of Our Lives.

 

Výroba čtvrté a zároveň poslední sezóny Hannah Montany začala 18. ledna 2010. V rámci pomoci po zemětřesení na Haiti v lednu 2010 se Miley zúčastnila nahrávání remaků songů "We Are The World:25 For Haiti" a "Everybody Hurts". Její třetí studiové album Can't Be Tamed bylo vydáno 21. června 2010. Titulní skladba nesla název "Can't Be Tamed". Singl byl vydán 18. května a debutoval v Billboard Hot 100 na 8. místě. Kostýmy a pohyby jsou podstatně více provokativní než v minulosti, stávají se terčem mediální kritiky. Po vydání alba si Miley dává pauzu od hudby. Chce se více zaměřit na filmovou kariéru. Miley se také rozhodla odložit přihlášku na vysokou školu - prohlásila: "Pevně věřím, že na školu se můžete vrátit kdykoliv chcete, protože moje babička šla na vysokou školu až v 62 letech. Pracovala jsem tvrdě na tom, abych se dostala na místo, kde teď jsem. Nechci se toho vzdát, chci si to užívat."


Miley hrála v již zmíněném filmu The Last Song, který měl premiéru na plátnech kin 31. března 2010 a dostal obecně chabé recenze, stejně tak jako výkon Miley. Nicméně film byl komerčně úspěšný, vydělal celosvětově zhruba 88 milionů dolarů. Kritici z Exhibitor Realtions film označili za „úspěšný přechod Miley Cyrusové k dospělým rolím“.

Čtvrtá a zároveň poslední sezóna Hannah Montany, nazvaná Hannah Montana Forever, byla uvedena 11. června 2010 v USA, 18. září 2010 v ČR. Konec je naplánovaný na rok 2011. Podle Disney ale pojede rekapitulace všech epizod až do roku 2013. V roce 2010 Miley Cyrus vystoupila také na festivalu Rock in Rio v Lisabonu a Rock in Rio v Madridu. Zde přijala nabídku na několik vlastních koncertních show od producenta Mika Carpy, které proběhnou po odvysílání uvedené rekapitulace všech epizod v roce 2014.

Miley tento rok natáčela další dva filmy, LOL a So Undercover. Premiéry se však dočkaly až v roce 2012.

 


Miley Cyrus na Kid's Choice Awards 2011

V únoru 2011 Miley potvrdila, že udělá prozatím konec s hraním, a vrátí se k hudbě s velkým turné. Miley řekla E!Online: "Teď žádné filmy, jedu na turné." Miley také prohlásila, že je fanoušekNirvany a Radiohead a tak bude píseň "Smells Like Teen Spirit" zpívat během svého turné Gypsy Heart Tour, začínajícího na konci dubna 2011.

13. února 2011 se Miley Cyrusová zúčastnila 53. udílení cen Grammy. V interview potvrdila, že tento rok absolvuje turné. To bude zahrnovat Jižní AmerikuAsii a Austrálii. Spekulace, že by se turné mělo skládat ze dvou částí, přičemž druhá část by zahrnovala Spojené státy Americké a Evropu včetně dlouho uvažované České republiky, se nakonec ukázaly jako liché.

Miley Cyrusová 5. března 2011 vystoupila v Saturday Night Live, kde nejen zparodovala mnoho slavných lidí, ale i vystoupila se songem "I'm Sorry That I'm Not Perfect", kde zpívá o všem, za co ji lidé poslední dobou odsuzovali (tj. kouření bongu, tančení na tyči během vystoupení se svojí písní Party in the USA na Teen Choice Awards). Také se vrátila na Twitter, kde si účet smazala v roce 2009, kvůli nedostatku soukromí.

V březnu 2011, její otec Billy Ray Cyrus v rozhovoru s The View potvrzuje, že Miley jednala s producentem Dr. Luke ohledně nového alba.

29. dubna 2011 se Miley Cyrusová vydává na své nové turné pod názvem "Gypsy Heart Tour", které zahrnovalo Jižní a Střední Ameriku, Filipíny a Austrálii. Miley vysvětlila název takto: "Dříve jsme se hodně stěhovali, jako cikáni. Ale milovala jsem to. Proto Gypsy Heart Tour". Miley dále uvedla, že nové turné je o šíření lásky po celém světě. Turné skončilo 2. července v Austrálii.

V červnu 2011 byla jmenována M(Magazine) nejbohatší teenagerskou hvězdou a to se svým ročním odhadem příjmu okolo 120 miliónů dolarů. Zanechala tak za sebou hvězdy, jako je Justin BieberNick Jonas nebo Selena Gomezová.

 

Adele, Miley Cyrus, Darren Criss, Dave Matthews Band, Maroon 5, Elvis Costello, Pete Seeger, Tom Morello, a Ke$ha přispěli do alba Chimes of Freedom, které vzdává čest Bobu Dylanovi(jde o nové nahrávky jeho skladeb v podání zmíněných hvězd) a Amnesty International (veškeré zisky jdou na její účet). 4-CD set vyšel 24.1.2012. Miley nazpívala písničku 'You're Gonna Make Me Lonesome When You Go'.

V kinech mají premiéru filmy LOL a So Undercover, v obou případech s Miley Cyrus v hlavní roli. První film je remake stejnojmenného francouzského filmu z roku 2008. Miley zde hraje dívku, která se přátelí se všemi špatnými teenagery z okolí, kouří, pije, mluví o sexu, užívá drogy, chodí za školu, její matka se jí přese všechno snaží omlouvat a chránit. Film měl americkou premiéru 4. května 2012. Ve druhém filmu, So Undercover, hraje Miley soukromou detektivku. FBI ji nabídne peníze na urovnání otcových dluhů, když v přestrojení za studentku prestižní univerzity pro ně obstará důležité informace. Filmová premiéra je naplánována na 12. července 2012.