Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lady gaga

 Stefani Joanne Angelina Germanotta (* 28. března 1986 YonkersNew York) je americká zpěvačka-skladatelka a producentka italského původu. Její umělecký pseudonym Lady Gaga vznikl podle názvu skladby skupiny Queen – Radio Ga Ga.

K říjnu 2011 činil celosvětový odhad jí prodaných nahrávek 23 miliónů alb a 64 miliónů singlů, Časopisy Time a Forbes ji v roce 2010 zařadily mezi 100 nejvlivnějších osobností světa, respektive 100 největších celebrit (na 4. místo). Forbes ji navíc hodnotil jako 7. nejmocnější ženu planety a pro rok 2011 ji označil za nejmocnější ženu planety.Ovlivnili ji rockoví muzikanti jako David BowieDebbie Harry z Blondie či Freddie Mercury z Queen, stejně jako popové ikony 80. a 90. let,Madonna a Michael Jackson. Madonna pro časopis The Rolling Stone řekla, že v ní vidí samu sebe na začátku 80. let, a Lady Gaga na otázku srovnání s Madonnou řekla, že nechce být předvídatelná, ale místo toho provést v popu revoluci – ta poslední byla spuštěna před 25 lety právě Madonnou.

Vokálně je přirovnávána ke Gwen Stefani, případně ke Kylie Minogue a vizuálně (když je zrovna blond) k Amy Winehouse či Christině Aguilera. Její oblíbený filosof je Rainer Maria Rilke.

Prohlásila o sobě, že zbožňuje módu, která je pro ní všechno. Lásku k módě a stylu zdědila po své matce, která podle ní byla vždy udržovaná a krásná. Když skládá novou písničku, přemýšlí, co bude mít na pódiu na sobě. Co se módy, vystupování a herecké interpretace týče, bere Lady Gaga inspiraci u Grace Jonesové. Má vlastní produkční tým, zvaný Haus of Gaga, který pro ni připravuje oděv, účesy a kostýmy a propriety na jeviště.

Lady Gaga nazpívala několik hitů jako jsou „Just Dance“, „Poker Face“, „Paparazzi“, „Love Game“, „Bad Romance“, „Telephone“, „Alejandro“ nebo „Born This Way“, „Judas“ ,„Marry The Night“ a „Bloody Mary z třetího alba Born This Way, na které je také několik remixů.

  

Narodila se jako Stefani Germanotta první ze dvou dětí Josepha a Cynthia Germanotta, jejichž předkové pocházejí z Itálie. Už ve čtyřech letech se učila hrát na klavír a v jedenácti napsala první klavírní baladu. Ve stejné době nastoupila na římskokatolickou soukromou školu v klášteře Nejsvětějšího Srdce. V necelých čtrnácti letech začala vystupovat v zábavném klubu Open Mike Nights v New Yorku.

Ve věku sedmnácti let nastoupila na New York University's Tisch School of Arts (škola umění). Tam studovala hudbu a zdokonalovala své skladatelské schopnosti. Ze školy odešla, aby se věnovala hudební kariéře.

 

Po těle má celkem dvacet pět tetování. Mezi nejznámější patří symbol Peace, který je inspirován známým zpěvákem Johnem Lennonem. Dalším tetováním, kterého si lze všimnout v klipech Bad Romance, Telephone a Alejandro, je nápis v němčině, jenž je vytetován společně s znakem Peace na levé ruce. Tento citát pochází od básníka Rainera Marii Rilkeho. Na zádech má vytetované srdce společně s nápisem Dad in it (Táta je v něm). Důvodem pro toto tetování byla skutečnost, že její otec prodělal vážnou operaci srdce. I v bookletu svého druhého alba The Fame Monster se Lady zmiňuje, že její otec je hrdina a děkuje mu, že ji dokázal ochránit před monstry. Od bederní části páteře až po část břicha má vytetované růže s houslovým klíčem. Během druhé poloviny turné The Monster Ball / Bál Příšer, kdy navštívila Tokio, si nechala vytetovat dočasné tetování Little Monsters (tak nazývá své fanoušky). Dalším tetováním je jednorožec na levém stehně k albu Born This way. V roce 2012 si nechala vytetovat nápis ARTPOP v azbuce. Tento nápis si dala oproti dalším tetováním na levou paži a je názvem jejího dalšího alba. Skoro hned po tomto tetování si nechala zhotovit kotvu pod levé prso. Po smrti matky jejího dobrého kamaráda Terryho Richardsona si nechala vyholit týl hlavy, kam si později nechala vytetovat anděla a po návštěvě města Rio de Janeiro i jméno toho města "RIO".

 

Dosud je držitelkou prestižních 5 cen Grammy, 13 VMA´a, 8 EMA´s a 3 Brit Awards.