Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ncki Minaj

 Onika Tanya Maraj (* 8. prosince 1982Trinidad), lépe známá pod svým uměleckým jménem Nicki Minaj [niky mináž], je rapper a textařka z New Yorku. Narodila se na Trinidadu, ale poté se přestěhovala do čtvrti Queens v New Yorku a a vystudovala na LaGuardia High School. Svůj první mixtape pod názvem Playtime Is Over vydala roku 2007. Poté následovaly Sucka Free a Beam Me Up Scotty v roce 2008 a 2009. Poté Nicki Minaj objevil americký rapper Lil Wayne díky kterému podepsala v srpnu 2009 smlouvu se společnostmi Young Money Entertainment a Cash Money Records s distribucí od Universal Motown.

Její debutové album Pink Friday (2010) se stalo komerčním úspěchem a dosáhlo předních pozic v US hitparádě Billboard 200 a pouhý měsíc po vydání bylo oceněno jako platinové společností RIAA (Recording Industry Association of America).. Stala se také prvním umělcem který měl celkem 7 písní v Billboard Hot 100 ve stejné době. Její druhý singl z alba "Your Love" pro změnu dosáhl na první příčku hitparády Billboard Hot Rap Songs a Minaj se tak stala první zpěvačkou od roku 2002, které se tento kousek podařil . Stala se také první zpěvačkou zahrnutou na MTV's Annual Hottest MC List..Narodila se roku 1982 ve městě Saint James, (předměstí hlavního města Trinidadu a Tobaga Port of Spain). Její rodina byla indo-afrického původu. Nicki musela žít do pěti let se svou babičkou, neboť její rodiče toho času hledali nový domov v Queensu. Jednoho dne za ní pak přijela její matka a odvezla si jí sebou do New Yorku.Její otec byl podle jejích slov alkoholik, bral drogy a jednou se dokonce pokusil zabít Nickiinu matku když v domě založil požár.

Minaj navštěvovala Střední školu Elizabeth Blackwellové 210, kde hrála na klarinet. Úspěšně pak absolvovala LaGuardia High School, kde se specializovala na hudbu a divadelní vystupování. Plánovala dokonce na škole i jedno pěvecké vystoupení, ale v den konání ztratila hlas.

 

 

V roce 2004 byl její featuring s The Hood$tars, "Don't Mess With", použit jako 'theme song' pro wrestlerku Victorii. Nicki Minaj vydala svůj první mixtape roku 2007. Nesl název Playtime Is Over a vyšel u společnosti Dirty Money Records. Později (červenec 2008) vydala svůj další mixtape nazvaný Sucka Free, pod značkou společnosti Be. V roce 2008 také vyhrála cenu na Underground Music Awards v kategorii Nejlepší zpěvačka roku. Další mixtape Minaj s názvemBeam Me Up Scotty jí vyšel v dubnu 2009 pod společností Trapaholics RecordsBeam Me Up Scotty pak zaznamenal kladný ohlas na televizních stanicích BET a MTV.V dubnu 2009 se také objevila v magazínu XXL.

 

Po boji mezi nahrávacími společnosti nakonec zvítězila Young Money Entertainment. V září 2009 Nicki Minaj prohlásila že s nimi uzavřela kontrakt zahrnující vše od sponzoringu po reklamu.V září 2010 Minaj na Ustream.tv uvedla že název alba bude Pink Friday. Poté, co album 19. listopadu 2010 vyšlo, se objevila i jeho deluxe edice. Obal alba jste si však mohli oficiálně prohlédnout již 15. října 2010. Celkem se v USA alba prodalo okolo 1,7 milionu kusů.

První neoficilání singl z alba "Massive Attack", vyšel v dubnu 2010.Až v září pak Minaj vydala oficiální singl "Your Love", který obsadil 14. příčku v Billboard Hot 100 a sedmou příčku v hitparádě Hot R&B/Hip-Hop Songs. Minaj pak ve spolupráci s frontmanem skupiny The Black Eyed Peas will.i.am vydala další úspěšný singl "Check It Out". Poté následovaly singly "Right Thru Me" (září 2010) a "Moment 4 Life" ve spolupráci s kanadským rapperem a zpěvákemDrakem (listopad 2010). V USA poté byl vydán ještě singl "Did It On'em" a mezinárodně i vele-úspěšná píseň "Super Bass", která se vyšplhala na 3. příčku, čímž se stala nejúspěšnější písní z alba. Úspěch zaznamenala i píseň "Fly" (ft. Rihanna).

 

Její druhé studiové album bylo ohlášeno v listopadu 2011, jeho název je Pink Friday: Roman Reloaded. Na albu blíže představí své démonické alter ego, kterému říká "Roman Zolanski", a které již bylo přítomno na jejím debutovém albu v písni "Roman's Revenge". Promo singly k albu jsou písně "Roman In Moscow" a "Stupid Hoe", obě se umístily v druhé polovině žebříčku Billboard Hot 100. Prvním oficiálním singlem byla píseň "Starships", která byla vydána 14. února2012 s umístěním na 5. příčce žebříčku Billboard Hot 100. Album bylo vydáno 3. dubna 2012. V první týden prodeje v USA se prodalo 253 000 kusů, tím debutovalo na první příčce v žebříčku Billboard 200. Dalším úspěšným singlem byla píseň "Pound the Alarm", která se vyšplhala na 17. místo US žebříčku. K srpnu 2012 se alba v USA celkem prodalo 640 000. I přesto již v červnu téhož roku obdrželo certifikaci platinová deska za milion kusů v distribuci v USA.

V září oznámila vydání re-edice alba s názvem Pink Friday Roman Reloaded: The Re-Up, která byla vydána v listopadu 2012. Re-edice obsahuje úspěšné písně z původního alba a navíc několik nových písní. Úspěšným novým singlem se stala píseň "Va Va Voom", která se umístila na 22. příčce. Reedice se v USA prodalo okolo 157 000 kusů, a tím se celý prodej alba Pink Friday Roman R.